Kamień budowlany i piaskowiec

Piasek i glina to też kamienie… Piasek to luźna skała osadowa złożona z ziaren mineralnych o wielkość od 0,0625 do 2 mm (waga ok. 1,5-1,6 t/m3). Wykorzystywany jest m.in. do wyrobu szkła, a w budownictwie jako dodatek do betonu.

Piasek i glina to też kamienie…

Piasek to luźna skała osadowa złożona z ziaren mineralnych o wielkość od 0,0625 do 2 mm (waga ok. 1,5-1,6 t/m3). Wykorzystywany jest m.in. do wyrobu szkła, a w budownictwie jako dodatek do betonu.

Żwir to okruchowa skała osadowa o luźnej postaci, złożona z otoczaków o średnicy większej niż 2 mm – nawet do kilku centymetrów (w budownictwie żwirem nazywane jest kruszywo naturalne o frakcji do 80 mm).

Grys to kruszywo łamane stosowane do budowy dróg, betonów (do B50), a także jako materiał dekoracyjny (np. do wysypywania ścieżek itp.).

Łupek to ogólne określenie grupy skał, wykazujących dobrą łupkowatość, powszechnie stosowane do skał osadowych o zróżnicowanym składzie i o charakterystycznej teksturze łupkowej. Bardzo często i bezpodstawnie myli się łupek z tzw. kamieniem łupanym (albo „szczypanym”), uzyskiwanym w wyniku ręcznego rozłupywania ogólnodostępnego kamienia polnego na płaskie elementy nadające się do licowania ścian.

Otoczaki to fragmenty minerału lub skały o rozmiarach frakcji żwirowej, wygładzone i zaokrąglone podczas transportu przez wodę. Skutkiem takiej naturalnej obróbki jest zmniejszenie oraz ujednolicenie ich wielkości oraz kształtu. W materiale o dłuższej drodze transportu przeważają skały bardziej odporne (np. kwarcyty, kwarce, piaskowce).

    

grys czarny                                                                              grys czerwony

    

łupek kwarcytowy                                                                     łupek zielony

    

łupek dachówkowy                                                                    otoczak biały

Piaskowiec to średnioziarnista, zwięzła skała osadowa powstała w wyniku scementowania ziaren kwarcu, skaleni, miki oraz okruchów innych skał i minerałów za pomocą spoiwa ilastego, krzemionkowego, wapiennego (kalcytowego, dolomitowego) lub żelazistego. Przyjmuje różne zabarwienia od szarego po żółte, czerwone i białe. Piaskowce są zwykle relatywnie miękkie i łatwe w obróbce, zwłaszcza tuż po wydobyciu, natomiast po wyschnięciu twardnieją.

W Polsce z piaskowców zbudowane są niektóre partie Sudetów, przede wszystkim Góry Stołowe, a także niewielkie części Pogórza Izerskiego, Pogórza Kaczawskiego, Gór Kaczawskich, Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych, Gór Bystrzyckich oraz Kotliny Kłodzkiej, prawie całe Beskidy, czyli Karpaty Zewnętrzne oraz Podhale, Kotlina Zakopiańska i niewielkie skrawki Tatr, a także spore partie Gór Świętokrzyskich i ich otoczenia.

Przedstawiono próbki piaskowca importowanego z Hiszpanii.

Materiał dostarczany jest w slabach, blokach i płytkach.

    

bombai                                                                                    jantar

    

perla                                                                                        rosa

    

rubin                                                                                        szmaragd

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
keyboard_arrow_up

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password