Granit, marmur, trawertyn i konglomerat

Czym się różnią marmur, grafit, trawertyn i konglomerat? Oto kilka ciekawych informacji, które warto znać.

Granit to kwaśna skała magmowa – głębinowa, średnio- lub grubokrystaliczna. Granit ma budowę jawnokrystaliczną na skutek środowiska głębinowego, w jakim powstał.

W Polsce granity występują na powierzchni ziemi na Dolnym Śląsku oraz w Tatrach, natomiast w głębokim podłożu również w pasie od Zawiercia do Krakowa i w północno-wschodniej Polsce. Masywy dolnośląskie to: masyw karkonoski, strzegomski, strzeliński, kłodzko-złotostocki, kudowski i masyw Żulowej.

Obecnie polskie granity eksploatowane są z masywów: karkonoskiego, strzelińskiego, żulowskiego i strzegomskiego.

    

african red                                                                                baltic brown

    

bianco new cristal                                                                      blue jeans

    

brunello                                                                                   calypso

Marmur to skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu (marmur dolomitowy).

W Polsce marmur wydobywany jest wyłącznie w Sudetach, przede wszystkim w Masywie Śnieżnika, gdzie występuje w dwóch odmianach kolorystycznych, jako „biała marianna” (na górze Krzyżnik) i „zielona marianna”. Innym złożem marmuru jest złoże marmuru szarego z odcieniem niebieskawym w Sławniowicach. Eksploatuje się także dolomity przeobrażone (nazywane przez większość geologów marmurem lub dolomitem krystalicznym) w Rędzinach.

    

ambrosia                                                                                  ariston white

    

cipolino green                                                                           desert pink

    

eretreia red                                                                              france vanilia

Trawertyn to porowata skała osadowa składająca się głównie z kalcytu i aragonitu. Odmiana martwicy wapiennej.

Koloru zwykle białego, często z uwarstwieniami koloru żółtego lub czerwonawego. W martwicach często występują szczątki roślin i zwierząt. Przyczyną powstawania jest ubytek dwutlenku węgla z roztworu, co następuje najczęściej na skutek spadku ciśnienia związanego z wypływem wód podziemnych na powierzchnię, asymilacji przez rośliny lub dyfuzji do atmosfery wynikającej z intensywnego ruchu wody.

Używany w budownictwie jako ozdobny materiał budowlany. Nazywany alabastrem egipskim był używany już w starożytnym Egipcie do wyrobu posągów i waz. W Polsce występuje w okolicach Krzeszowic (górnokarbońska martwica karniowicka), neogeńskie martwice w okolicy Krakowa, w Tatrach i na Podhalu.

Trawertyn nie jest „odmianą” marmuru.

    

beige                                                                                       navona

red

Konglomerat (albo zlepieniec) to grubookruchowa skała osadowa o różnych barwach, złożona z ziaren żwiru (lub głazów) spojonych lepiszczem.

Ponieważ słowo to oznacza również „całość złożoną z różnych elementów”, stosuje się je powszechnie do określenia mieszaniny mielonych skał naturalnych połączonych lepiszczem – najczęściej jakimś rodzajem żywicy. Taki materiał, po sprasowaniu i obróbce mechanicznej (polerowanie) z powodzeniem zastępuje materiał naturalny. Można go produkować z „surowców odpadowych” nie oznacza to jednak wcale, że jest wyraźnie tańszy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
keyboard_arrow_up

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password