Granit, marmur, trawertyn i konglomerat
Czym się różnią marmur, grafit, trawertyn i konglomerat? Oto kilka ciekawych informacji, które warto znać.
Granit to kwaśna skała magmowa – głębinowa, średnio- lub grubokrystaliczna. Granit ma budowę jawnokrystaliczną na skutek środowiska głębinowego, w jakim powstał.
W Polsce granity występują na powierzchni ziemi na Dolnym Śląsku oraz w Tatrach, natomiast w głębokim podłożu również w pasie od Zawiercia do Krakowa i w północno-wschodniej Polsce. Masywy dolnośląskie to: masyw karkonoski, strzegomski, strzeliński, kłodzko-złotostocki, kudowski i masyw Żulowej.
Obecnie polskie granity eksploatowane są z masywów: karkonoskiego, strzelińskiego, żulowskiego i strzegomskiego.
african red baltic brown
bianco new cristal blue jeans
brunello calypso
Marmur to skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu (marmur dolomitowy).
W Polsce marmur wydobywany jest wyłącznie w Sudetach, przede wszystkim w Masywie Śnieżnika, gdzie występuje w dwóch odmianach kolorystycznych, jako „biała marianna” (na górze Krzyżnik) i „zielona marianna”. Innym złożem marmuru jest złoże marmuru szarego z odcieniem niebieskawym w Sławniowicach. Eksploatuje się także dolomity przeobrażone (nazywane przez większość geologów marmurem lub dolomitem krystalicznym) w Rędzinach.
ambrosia ariston white
cipolino green desert pink
eretreia red france vanilia
Trawertyn to porowata skała osadowa składająca się głównie z kalcytu i aragonitu. Odmiana martwicy wapiennej.
Koloru zwykle białego, często z uwarstwieniami koloru żółtego lub czerwonawego. W martwicach często występują szczątki roślin i zwierząt. Przyczyną powstawania jest ubytek dwutlenku węgla z roztworu, co następuje najczęściej na skutek spadku ciśnienia związanego z wypływem wód podziemnych na powierzchnię, asymilacji przez rośliny lub dyfuzji do atmosfery wynikającej z intensywnego ruchu wody.
Używany w budownictwie jako ozdobny materiał budowlany. Nazywany alabastrem egipskim był używany już w starożytnym Egipcie do wyrobu posągów i waz. W Polsce występuje w okolicach Krzeszowic (górnokarbońska martwica karniowicka), neogeńskie martwice w okolicy Krakowa, w Tatrach i na Podhalu.
Trawertyn nie jest „odmianą” marmuru.
beige navona
red
Konglomerat (albo zlepieniec) to grubookruchowa skała osadowa o różnych barwach, złożona z ziaren żwiru (lub głazów) spojonych lepiszczem.
Ponieważ słowo to oznacza również „całość złożoną z różnych elementów”, stosuje się je powszechnie do określenia mieszaniny mielonych skał naturalnych połączonych lepiszczem – najczęściej jakimś rodzajem żywicy. Taki materiał, po sprasowaniu i obróbce mechanicznej (polerowanie) z powodzeniem zastępuje materiał naturalny. Można go produkować z „surowców odpadowych” nie oznacza to jednak wcale, że jest wyraźnie tańszy.