Ceramika - terakota, gres, klinkier

Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu na naszym blogu, z którego dowiecie się, czym różni się terakota od gresu i klinkieru.

Określenie terakota (wł. terra cotta – ziemia wypalona) w zasadzie oznacza wyroby z dobrze oczyszczonej i wypalonej gliny w formie figurek lub płytek, stosowane do zdobień i nie ma wiele wspólnego z płytkami podłogowymi lub ściennymi. Materiał ten został w okresie renesansu zastąpiony fajansem. W 1760 r. uruchomiono w Anglii fabrykę płytek ściennych i od tej pory terakota jest używana powszechnie, najczęściej w postaci płytek podłogowych i ściennych, a więc do zastosowań czysto użytkowych.

W języku potocznym często zamiennie używa się określeń terakota (domyślnie: przypominające glinę płytki podłogowe) i glazura (domyślnie: szkliwione płytki ścienne i podłogowe do łazienek i pomieszczeń mokrych), chociaż oznaczają one różne wyroby ceramiczne.

Tymczasem terakota to płytki kamionkowe, a glazura to płytki fajansowe. Są one cieńsze od terakoty i bardziej kruche. Przeznaczone są do okładania ścian. Posiadają równe krawędzie i powierzchnie. Ich czerep ma jednorodną strukturę. Powierzchnia tych płytek pokryta jest szkliwem.

alabastro cuero     alicante terra

alabastro cuero                                                                         alicante terra

aroa grana

aroa grana

Gres to płytki ceramiczne wykonane z mieszanki kaolinu, glin białego wypału, skaleni, piasku kwarcowego oraz barwników mineralnych, która jest prasowana pod dużym naciskiem i wypalana w piecach rolkowych w temperaturze powyżej 1200°C. Oferowany zwykle w postaci płytek o grubości 6÷30 mm i wymiarach od 15x15 mm do 1300x1800 mm.

Dzieli się zasadniczo na dwa typy:

  1. gres porcelanowy - płytki prasowane na sucho, wykonane z glinki z domieszką 70% skalenia, czasem kaolinu lub kwarcu. Nazwę zawdzięczają białej barwie czerepu. Barwa ta jest zwykle zmieniana poprzez dodanie barwników ceramicznych (np. tlenków metali). Barwniki te mogą nadawać płytkom strukturę imitującą naturalny kamień.
  2. gres techniczny (nieszkliwiony)
  • angobowany – powierzchnia płytek matowa
  • polerowany – powierzchnia gładka i połyskująca.

    

accent amaranto                                                                        accent gris

accent noce

Klinkier to wyroby z mocno spieczonej (około 1300°C), naturalnej gliny, z dodatkiem barwników na bazie tlenków, szamotu i flusu. Formuje się je przez ciągnienie i następnie jednokrotnie wypala. Podczas wypalania mocno się kurczą, stąd największa spośród wszystkich rodzajów płytek nierówność krawędzi i wymiarów. Płytki tego typu mogą być szkliwione (większa różnorodność kolorów).

Wyroby z klinkieru:

  • kształtki i płytki podokienne, do licowania ścian i płytki posadzkowe
  • cegła budowlana klinkierowa
  • cegły kominowe – mają kształt wycinka pierścienia kołowego
  • cegły kanalizacyjne – odporne na działanie kwasów i ługów zawartych w wodzie i gruncie
  • cegły klinkierowe drogowe

    

fraza                                                                                        gandawa

matrix

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
keyboard_arrow_up

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password