Styl minimalistyczny, kolonialny i barokowy

list w: Inspiracje

Dziś interesuje nas aranżacja przedpokoju w stylu minimalistycznym, kolonialnym oraz barokowym. Pokażemy kilka zabiegów, dzięki którym przedpokój będzie wyglądał jak żywcem wyjęty z Przeminęło z wiatrem bądź najnowszego festiwalu designu. Pomożemy wybrać meble do przedpokoju, doradzimy, na jaki kolor pomalować ściany oraz jak rozplanować oświetlenie.

Aranżacja przedpokoju w stylu minimalistycznym

Aranżacja mieszkań, w tym przedpokoju, w stylu minimalistycznym to bardzo wyraźny trend. Ale skąd właściwie wziął się ten minimalizm? Dr Mirosław Kocur twierdzi, że początki minimalizmu sięgają lat 60-tych poprzedniego stulecia i są odpowiedzią na twórczość takich artystów jak na przykład Jackson Pollock. Jackson Pollock wpisuje się w trend zwany abstrakcyjnym ekspresjonizmem, którego główne dwa elementy stanowiły: przypadkowość warunkowana odruchowym działaniem artysty oraz emocjonalne ujęcie koloru. Ujmując to prościej, chodziło o wylewanie olbrzymiej ilości farby na płótno. Minimaliści zaczęli dążyć do pokazywania rzeczy takimi, jakie są, bez zbędnych emocji, stawiając przy tym na prostotę, porządek oraz matematyczną precyzję.

Przedpokój zaaranżowany w stylu minimalistycznym to ograniczenie ilości mebli i dodatków, przy jednoczesnym zadbaniu o ich jakość i design. Widzimy tu nawiązanie do matematycznej doskonałości.

Meble do przedpokoju powinny mieć geometryczne, pozbawione zdobień kształty – liczy się prostota i funkcjonalność. Bardzo popularne są ostatnio meble modułowe, umożliwiające kompozycję pojedynczych bryłek według naszych indywidualnych upodobań. Pamiętajmy o zapewnieniu wystarczającej ilości wolnej przestrzeni. Pomoże nam w tym odpowiedni dobór kolorów i światła. Aranżacja przedpokoju powinna opierać się na bieli. Dobrze jest ją przełamać mocnym akcentem w postaci czarnych mebli i dodatków w modnych odcieniach: wyrazistym czerwonym, ostrym pomarańczowym czy jasnozielonym. W przypadku aranżacji w stylu minimalistycznym doskonale sprawdzają się designerskie meble do przedpokoju. Kompozycja metalu, szkła i drewna, ubrana w niepowtarzalną, lekką i prostą formę to doskonały wybór, zwłaszcza dla właścicieli loftów i postindustrialnych wnętrz. Mniej znaczy więcej!

Nowoczesny minimalistyczny wieszak HighQ

Aranżacja przedpokoju w stylu kolonialnym

Kolonializm to niezbyt chlubny okres w historii naszej cywilizacji. Pokrótce: potęgi morskie w XV w. rozpoczęły eksploatację terenów położonych poza Europą – szukano przede wszystkim zaplecza surowcowego. Nas głównie interesują przedpokoje i fakty historyczne powinniśmy pozostawić historykom. Jednak geneza stylu kolonialnego jest bardzo istotna dla jego obecnego kształtu. Kolonistami byli zazwyczaj ludzie o ugruntowanej pozycji społecznej. W miejscach, w którym przyszło im żyć, pragnęli odtworzyć przynajmniej namiastkę tego, co zostało za wielkim morzem, a co oni nazywali domem. Mówimy tutaj o Brytyjczykach, gdyż od nich wywodzi się styl kolonialny. W ten sposób powstała bardzo ciekawa mieszanka: europejskie meble wykonane z egzotycznych gatunków drzew – wszystkie zdobienie były wykonywane ręcznie przez miejscowych rzemieślników. Meble do przedpokoju urządzonego w stylu kolonialnym powinny być bardzo solidne i wykonane z ciemnego drewna (stylizacja na venge, mahoń czy też palisander). Staramy się unikać ich natłoku – warto wydać więcej na jedną kolonialną komodę, która będzie głównym elementem naszej aranżacji. Ściany malujemy na naturalne kolory: jasny brąz, beż i wypłowiałe odcienie żółtego. Pamiętajmy o naturalnych, egzotycznych akcentach: dodatkach z bambusa, rękodziele bądź kwiatowym dywanie. Ten ciemny klimat musi obowiązkowo rozjaśniać intensywne źródło naturalnego światła. Aranżacja przedpokoju w stylu kolonialnym pasuje do nowoczesnego mieszkania i jest bardzo „bezpieczna”.

Podstawę aranżacji w stylu kolonialnym stanowią meble wykonane z egzotycznego drewna. Źródło: houzz.com

Aranżacja przedpokoju w stylu barokowym

Przedpokój zaaranżowany w stylu barokowym? Czemu nie. Słowo barok wywodzi się z francuskiego „baroque” oznaczającego bogactwo ozdób. Sam styl, który królował w siedemnastowiecznej (od połowy XVI do połowy XVII w.) Europie, charakteryzował się bogatą ornamentyką, dynamiką oraz monumentalizmem. Jak powinna wyglądać aranżacja przedpokoju w stylu barokowym? Przede wszystkimi mamy do dyspozycji dwa wieki ludzkiej twórczości jako inspirację. Poszukajmy. Bogato zdobione, pozłacane lustra, marmury na podłogach, świeczniki o niesamowitych kształtach – klimat bardzo królewski, dziś poza muzeum, ocierający się o kicz. My nie mamy jednak zamiaru odtwarzać wnętrz Pałacu w Wilanowie. Jeżeli chodzi o meble do przedpokoju, powinniśmy postawić na jeden, maksymalnie dwa wyraźne elementy, na przykład czarną, zdobioną toaletkę z lustrem pomalowanym na złoty kolor. Ciekawym zabiegiem może okazać się rozwieszenie luster na każdej ze ścian i wzbogacenie całej aranżacji o wymyślny żyrandol. Pamiętajmy, że dzisiejsze przedpokoje to miejsca o dużym natężeniu ruchu – wybierzmy jeden element z bogactwa, które nam proponuje barok, ulokujmy go tak, by był dobrze widoczny i zadbajmy o odpowiednie oświetlenie. Podchodzenie z umiarem do aranżacji przedpokoju to absolutna podstawa.

W aranżacji przedpokoju w stylu barokowym stawiamy na jeden wyraźny akcent. Źródło: decorpad.com

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
keyboard_arrow_up

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password