Kamienie szlachetne

Kamienie szlachetne to wartościowe i rzadko spotykane, czyste, jednorodne i przezroczyste odmiany niektórych minerałów i skał. Kamienie te odznaczają się silnym połyskiem, efektownym zabarwieniem (lub są zupełnie bezbarwne), dużą trwałością i twardością.

Kamienie szlachetne to wartościowe i rzadko spotykane, czyste, jednorodne i przezroczyste odmiany niektórych minerałów i skał. Kamienie te odznaczają się silnym połyskiem, efektownym zabarwieniem (lub są zupełnie bezbarwne), dużą trwałością i twardością. Stosuje się je w jubilerstwie, oprawia w złoto, srebro i inne metale szlachetne.

Diament to minerał z gromady pierwiastków rodzimych, którego nazwa pochodzi od greckiego słowa adamas – niezniszczalny. Jest najtwardszą znaną substancją z występujących w przyrodzie. W sensie chemicznym jest czystym węglem. Oszlifowane diamenty nazywamy brylantami.

    

diament

Szmaragd jest odmianą berylu, minerału należącego do grupy krzemianów. Nazwa pochodzi od gr. smaragdos – zielony, nawiązując do charakterystycznej, wywołanej domieszkami chromu i rzadziej wanadu, barwy tego minerału.

szmaragd


Rubin – minerał z gromady tlenków, czerwona odmiana korundu. Jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych – stosowany w jubilerstwie. Występuje jako składnik bogatych w glin skałach metamorficznych, także jako minerał kontaktowy w marmurach dolomitowych i kalcytowych. W Polsce – w piaskach złotonośnych Dolnego Śląska w okolicy Złotoryi, w pegmatytach koło Karpacza i w gnejsach izerskich.

rubin

Szafir – bardzo twardy minerał z gromady tlenków – niebieska odmiana korundu. Nazwa pochodzi od gr. sappheiros, w starożytności oznaczała przede wszystkim lapis-lazuli. Jest spotykany w skałach magmowych, najczęściej w pegmatytach, i bazaltach na Sri Lance, w Kambodży, Indiach, Australii, Tajlandii, Tanzanii, USA, Rosji. Na półwyspie Kola znaleziono kryształ ważący ponad 5 kg. W 1966 r. odnaleziono w Magoku kryształ szafiru gwiaździstego o wadze 12,6 kg. W Polsce – na Dolnym Śląsku – białe i przezroczyste szafiry występują w pegmatytach Kruczych Skał w Wilczej Porębie koło Karpacza, bywają też znajdowane w aluwiach rzeki Izery.

szafir

Topaz – minerał z gromady krzemianów, rozpowszechniony w wielu rejonach świata. Nazwa pochodzi z sanskrytu: topas – ogień i nawiązuje do pomarańczowozłotej barwy i blasku szlachetnych odmian tego minerału. W Polsce występuje w Górach Izerskich, Karkonoszach oraz okolicach Strzegomia i Strzelina.

    

topaz                                                                                       opal

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
keyboard_arrow_up

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password